Eksperto įžvalga: dažnai už įdomių vietų slepiasi ir ne mažiau įdomūs vietos savininkai

VO „Ukmergės rajono vietos veiklos grupė“ kartu su partneriais Tauragės rajono vietos veiklos grupe bei Alytaus rajono vietos veiklos grupe įgyvendindamos projektą „Lėtojo turizmo skatinimas Ukmergės, Tauragės ir Alytaus rajonuose“, kviečia pažinti lėtąjį turizmą ir dalinasi su turizmo sektoriumi susijusių ekspertų įžvalgomis.

Prabusti medžių viršūnėse, tyvuliuojančiame ežere ar miško apsuptyje – daugeliui tai neatrastos galimybės. Jauku-ku studijos įkūrėja, architektė Ieva Benetė skatina žmones išmėginti mažus gyvenimo malonumus ir patirti poilsį mažuose nameliuose. Vykdydama savo veiklą Ieva nori supažindinti žmones su mažų namelių filosofija, padėti atrasti jaukias mažas poilsio vietas, įkvėpti bei padėti susikurti nuosavą oazę patiems. Šįkart su Ieva bendraujame apie jaukų pasibuvimą gamtoje ir kaip tokią paslaugą pritaikyti lėtojo turizmo konceptui.

– Kaip vertinate apgyvendinimo sektorių Lietuvoje?
Apgyvendinimo paslaugos pastaruoju metu įgauna daugiau įvairovės, žmonėms tapo įdomios vietos, kuriose galima pabūti ramybėje arba išvykti ramai padirbti. Taip pat populiarėja įdomios išskirtinės nakvynės, pati apgyvendinimo vieta vertinama, kaip patirtis ar pramoga. Vertinant tokių vietų pasiūlą ir paklausą, įdomesnių vietų dar trūksta, tad manau dabar yra pokyčio metas.

– Ar per pastaruosius metus pakito keliautojas Lietuvoje?
– 
Manau, kuo toliau, tuo labiau žmonės ieško unikalumo ar autentikos. Poilsiautojams įdomu ne tik pabūti prie ežero ar gamtoje, bet ir pamatyti, išgirsti, paragauti kažką naujo. Svarbus ir pačios vietos grožis, patogumas, išskirtinumas. Taip pat populiarėja keliavimas poromis ar šeimomis. Atsirado didesnis mažesnių ir privatesnių vietų poreikis nei anksčiau.

– Ar apgyvendinimo paslaugas teikiantis žmogus gali būti lėtojo turizmo atstovas?
– 
Lėtasis turizmas yra daugialypis, tad manau, kad apgyvendinimo paslaugas teikiantis žmogus tikrai galėtų būti lėtojo turizmo atstovas. Žinoma, jam reikėtų pasirūpinti ne tik švaria patalyne ir stogu virš galvos, bet pagalvoti, kaip perteikti tos vietos jauseną, pasirūpinti, kad ir pati vieta atspindėtų vietos dvasią bei pakviesti išbandyti toje vietoje esančias vietas, pasiūlyti autentiškus maršrutus. Manau čia taip pat svarbus ir bendradarbiavimas, mat platesnį vietos paveikslą galima susidaryti susipažinus su daugiau vietos gyventojų.

– Kokie  jūsų pagrindiniai kriterijai į savo tinklalapį atrenkant apgyvendinimo paslaugas?
– 
Labai tikslių kriterijų neturime. Orientuojamės į nedideles, privačias ir gamtoje esančias poilsio vietas. Mums įdomios vietos, kurios turi savo dvasią, istoriją ar filosofiją. Dažnai už įdomių vietų slepiasi ir ne mažiau įdomūs vietos savininkai, tad lėtojo turizmo sąsaja yra labai artima.

– Savo veikloje susiduriate su keliautojais – kokie yra keliautojų lūkesčiai ir kokios keliavimo tendencijos išryškėja?
– 
Nors kelionės skirtos pažinimui, visgi, poilsio vietai – nakvynei žmonės skiria didelį dėmesį, vis labiau vertina privatumą. Žmonės, ieškantys įdomesnės nakvynės, dažnai šalia tikisi ir nori pirties ar kubilo. Nemažai žmonių keliauja ir su gyvūnais, tad aktualus, klausimas, ar nakvynės vietos yra pritaikytos jų augintiniams.

– Ar jūsų paslaugomis naudojasi tik lietuviai, ar su tokiomis išskirtinėmis vietomis pritraukiate ir užsieniečių?
– 
Visa mūsų puslapyje esanti informacija yra pateikta lietuviškai, tad žinoma, daugiausiai užklausų sulaukiame iš lietuvių, bet kartais pasitaiko laiškų ir nuo užsieniečių.

– Kaip manote, kokią naudą keliautojui kuria išvyka, į kurią įtraukiama ir nakvynė?
– 
Nakvynės vieta sudaro nemažą dalį kelionės, nes ten praleidžiamas vakaras ir rytas. Graži ir įdomi nakvynės vieta gali suteikti daug gerų įspūdžių. Nakvynės vieta taip pat gali turėti ir tai vietai būdingų dalykų bei informacijos apie šalia esančias lankomas vietas ar žmones. Geras nakvynės vietos pasirinkimas gali labai praturtinti kelionės patirtį.

– Į ką pasiūlytumėte atkreipti dėmesį renkantis nakvynę poilsiui?
– 
Pirmiausiai, pasidomėti, kur yra vykstama. Visi žmonės skirtingi, tad vieta, kuri patiko draugui, nebūtinai sužavės ir jus. Žinojimas, kur važiuoji ir ką ten rasi, apsaugo nuo netikėtų staigmenų. Jeigu kelionės metu norėsis aplankyti daugiau įdomių vietų, siūlyčiau kelionę planuoti iš anksto, kad didžiąją poilsio dalį netektų praleisti domintis, kokie objektai yra netoliese.

Projektu „Lėtojo turizmo skatinimas Ukmergės, Tauragės ir Alytaus rajonuose“ keliautojus kviečiame atrasti mažesnius Lietuvos miestelius ir jų unikalius žmones. Veprių, Mažonų ir Nemunaičio seniūnijose esame subūrę 18 lėtojo turizmo atstovų, kurie su keliautojais mielai pasidalins savo gyvenimo istorijomis ir patirtimis.
Projektas „Lėtojo turizmo skatinimas Ukmergės, Tauragės ir Alytaus rajonuose“ finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „LEADER” veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas”.

Daugiau informacijos apie projektą: https://letasturizmas.lt/ 

Lėtojo turizmo skatinimas